Plugins - Nimble Page Builder - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (1001 entries)

en: #%d (no title)
ru: #%d (без заголовка)

en: % Responses
ru: % ответов

en: % comments
ru: % комментариев(я)

en: %1$s + cool additional options
ru: %1$s + дополнительные опции

en: %1$s + more controls on grid items content, like shadow, background, spacing...
ru: %1$s + дополнительные элементы управления содержимым элементов сетки, такие как тень, фон, расстояние между элементами...

en: %1$s archive page
ru: %1$s страница архива

en: %1$s sent a message from %2$s
ru: %1$s отправил сообщение от %2$s

en: %1$s: new contact request
ru: %1$s: новый контакт

en: %s When enabled, this custom breakpoint is applied not only to responsive columns but also to all by-device customizations, like alignment for example.
ru: %s Если этот параметр включен, эта настраиваемая точка останова применяется не только к отзывчивым столбцам, но и ко всем настройкам устройства, например к выравниванию.

en: (currently published version)
ru: (ныне опубликованная версия)

en: (global)
ru: (глобальный)

en: (opens in a new window)
ru: (открывается в новом окне)

en: 0 comments
ru: 0 комментариев

en: 1 Response
ru: 1 ответ

en: 1 column, full-width background
ru: 1 столбец, фон полной ширины

en: 1 columns, call to action, full-width background
ru: 1 столбец, призыв к действию, фон полной ширины

en: 1 comment
ru: 1 комментарий

en: 1) Select a widget area in the dropdown list,
ru: 1) Выберите область виджета в выпадающем списке,

en: 2 columns, call to action, full-width background
ru: 2 столбца, призыв к действию, фон полной ширины

en: 2 columns, call to actions, image carousel
ru: 2 столбца, призыв к действию, карусель изображений

en: 2) once selected an area, you can add and edit the WordPress widgets in it in the %1$s.
ru: 2) После того, как вы выбрали область, вы можете добавлять и изменять виджеты WordPress, которые она содержит в %1$s.

en: 3 columns
ru: 3 столбца

en: 3 columns with icon
ru: 3 столбца со значком

en: 3 columns with icon and call to action
ru: 3 столбца со значком и призывом к действию

en: 3 columns, call to action
ru: 3 столбца, призыв к действию

en: 3 columns, call to actions
ru: 3 столбца, призывы к действию

en: 4 column
ru: 4 столбца

en: A &rarr; Z
ru: А &rarr; Я

en: A color overlay is usually recommended when displaying text content on top of the image. You can customize the color and transparency in the global design settings of the carousel.
ru: Цветное наложение обычно рекомендуется при отображении текстового содержимого поверх изображения. Вы можете настроить цвет и прозрачность в глобальных настройках дизайна карусели.

en: A contact form and a Google map
ru: Контактная форма и карта Google

en: A contact form with an image background
ru: Контактная форма с фоном изображения

en: A section must have at least one column.
ru: Раздел должен иметь хотя бы один столбец.

en: A shortcode is a WordPress-specific code that lets you display predefined items. For example a trivial shortcode for a gallery looks like this [gallery].
ru: Шорткод - это специфический для WordPress код, позволяющий отображать заранее определенные элементы. Например, тривиальный шорткод для галереи выглядит следующим образом [gallery].

en: A simple about us section with 2 columns
ru: Простой раздел о нас в 2 столбца

en: A title is required
ru: Требуется заголовок

en: ALIGNMENT
ru: ВЫРАВНИВАНИЕ

en: ALIGNMENTS
ru: ВЫРАВНИВАНИЯ

en: About us sections
ru: Разделы "О нас"

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Accordion options : font style, borders, background, ...
ru: Параметры аккордеона: стиль шрифта, границы, фон, ...

en: Accordion title
ru: Заголовок аккордеона

en: Action
ru: Действие

en: Activate Google reCAPTCHA on your forms
ru: Активируйте Google reCAPTCHA на ваших формах

en: Activate the debug mode when customizing
ru: Активировать режим отладки при настройке

en: Active template :
ru: Активный шаблон:

en: Adapt images to carousel's height
ru: Адаптация изображений к высоте карусели

en: Adapt images to carousel's width
ru: Адаптация изображений к ширине карусели

en: Adapt to content
ru: Адаптация к содержимому

en: Add Link
ru: Добавить ссылку

en: Add Media
ru: Добавить медиафайл

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add a column
ru: Добавить столбец

en: Add a module
ru: Добавить модуль

en: Add a nested section
ru: Добавить вложенный раздел

en: Add content
ru: Добавить содержимое

en: Add custom parameters to the contextual WordPress post query
ru: Добавьте пользовательские параметры в контекстный запрос к записи WordPress

en: Add it
ru: Добавить этот

en: Add sections in live preview with Nimble Builder
ru: Добавление разделов в режиме предварительного просмотра с помощью Nimble Builder

en: Add text content
ru: Добавить текстовое содержимое

en: Add to Dictionary
ru: Добавить в словарь

en: Add widgets to
ru: Добавить виджеты в

en: Add your own CSS code here
ru: Добавьте свой собственный код CSS здесь

en: Additional shortcuts,
ru: Дополнительные комбинации,

en: Address
ru: Адрес

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced List
ru: Расширенный список

en: After removal : inherit the site template if specified
ru: После удаления: наследовать шаблон сайта, если указан

en: Align bottom
ru: Выровнять по низу

en: Align center
ru: Выровнять по центру

en: Align left
ru: Выровнять по левому краю

en: Align right
ru: Выровнять по правому краю

en: Align top
ru: Выровнять по верху

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: All
ru: Все

en: All Nimble Builder data have been successfully removed from your WordPress website.
ru: Все данные Nimble Builder были успешно удалены с вашего сайта WordPress.

en: Already used fonts
ru: Уже используемые шрифты

en: Alternative source
ru: Альтернативный источник

en: Animation settings for the
ru: Настройки анимации для

en: Apply
ru: Применить

en: Apply a background overlay
ru: Применить наложение фона

en: Apply a color overlay
ru: Применить наложение цвета

en: Apply a custom height to the thumbnail
ru: Применить нестираемую высоту к миниатюре

en: Apply a shadow
ru: Нанести тень

en: Apply a shadow effect when hovering with the cursor
ru: Применение эффекта тени при наведении курсора

en: Apply an inset shadow
ru: Применить вставку тени

en: Apply an outset shadow
ru: Применить начальную тень

en: Apply the style options in priority (uses !important).
ru: Применить параметры стиля в приоритетном порядке (использует! Важно).

en: Apply this breakpoint to all by-device customizations
ru: Примените эту точку останова ко всем настройкам по устройствам

en: Are you sure you want to remove : <strong>{{ data.title }} ?</strong>
ru: Вы уверены, что хотите удалить : <strong>{{ data.title }} ?</strong>

en: Arrows and bullets
ru: Стрелы и пули

en: Arrows only
ru: Только стрелки

en: Author
ru: Автор

en: Automatic
ru: Автоматический

en: Automatically convert text into paragraph
ru: Автоматически конвертировать текст в абзац

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: Available soon ! This module is currently in beta, you can activate it in Site Wide Options > Beta features
ru: Скоро будет доступно! Этот модуль в настоящее время находится в бета-версии, вы можете активировать его в разделе Опции сайта > Бета-функции

en: BORDER
ru: ГРАНИЦА

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background color on mouse hover
ru: Цвет фона при наведении мыши

en: Background settings for the
ru: Настройки фона для

en: Backround color
ru: Цвет фона

en: Be sure to import a file generated with Nimble Builder export system.
ru: Обязательно импортируйте файл, созданный в системе экспорта Nimble Builder.

en: Be sure to refresh the customizer before you start using the beta features.
ru: Обязательно обновите настройщик.

en: Beta features
ru: Бета-функции

en: Blockquote
ru: Цитата

en: Blur
ru: Размытие

en: Bold
ru: Жирный

en: Border
ru: Граница

en: Border Color
ru: Цвет границы

en: Border color
ru: Цвет границы

en: Border shape
ru: Форма границы

en: Border weight
ru: Толщина границы

en: Borders
ru: Границы

en: Borders and corners
ru: Границы и углы

en: Borders options
ru: Варианты границ

en: Borders settings for the
ru: Настройки границ для

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Boxed
ru: Блочный

en: Browse your revision history
ru: Просмотрите историю изменений

en: Build
ru: Создание

en: Build sections in live preview with Nimble Builder
ru: Создание разделов в режиме предварительного просмотра с помощью Nimble Builder

en: Build with Nimble Builder
ru: Создание с помощью Nimble Builder

en: Bulleted list
ru: Маркированный список

en: Bullets only
ru: Только пули

en: Button
ru: Кнопка

en: Button alignment
ru: Выравнивание кнопок

en: Button content
ru: Содержание кнопки

en: Button design
ru: Дизайн кнопки

en: Button text
ru: Текст кнопки

en: COLOR AND BACKGROUND
ru: ЦВЕТ И ФОН

en: COLOR OVERLAY
ru: НАЛОЖЕНИЕ ЦВЕТА

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel import
ru: Отмена импорта

en: Caption
ru: Подпись

en: Categories
ru: Рубрики

en: Cell padding
ru: Отступы в ячейках

en: Cell spacing
ru: Отступы между ячейками

en: Cell type
ru: Тип ячейки

en: Center
ru: В центре

en: Change Image
ru: Изменить изображение

en: Check Spelling
ru: Проверка орфографии

en: Check this option if you want to keep the existing sections of this page, and combine them with the imported ones.
ru: Отметьте эту опцию, если вы хотите сохранить существующие разделы этой страницы и объединить их с импортированными.

en: Check this option to try the upcoming features of Nimble Builder.
ru: Отметьте эту опцию, чтобы попробовать новые возможности Nimble Builder.

en: Choose Image
ru: Выберите изображение

en: Cite content
ru: Цитировать содержание

en: Cite text
ru: Цитировать текст

en: Classic Block Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши (блок классического редактора)

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear color
ru: Очистить цвет

en: Clear formatting
ru: Очистить форматирование

en: Click me
ru: Нажмите меня

en: Click to edit
ru: Нажмите, чтобы редактировать

en: Click to edit the shortcode module.
ru: Щелкните, чтобы изменить модуль шорткода.

en: Click to start adding images.
ru: Щелкните, чтобы начать добавлять изображения.

en: Click to start adding items.
ru: Щелкните, чтобы начать добавлять элементы.

en: Click to start adding social icons.
ru: Щелкните, чтобы начать добавлять значки социальных сетей.

en: Clone
ru: Клонировать

en: Close
ru: Закрыть

en: Cmd + letter:
ru: Cmd + буква:

en: Code
ru: Код

en: Color
ru: Цвет

en: Color of the active pagination bullet
ru: Цвет активной кнопки пагинации

en: Color of the navigation arrows
ru: Цвет стрелок навигации

en: Color overlay
ru: Наложение цвета

en: Color value
ru: Значение цвета

en: Column group
ru: Группа столбцов

en: Column width in percent
ru: Ширина столбца в %

en: Combine the imported sections with the current ones.
ru: Объедините импортированные разделы с текущими.

en: Comment template can not be refreshed while customizing
ru: Невозможно обновить шаблон комментария во время настройки

en: Consent message
ru: Сообщение о согласии

en: Constrain proportions
ru: Ограничение пропорций

en: Contact
ru: Контакт

en: Contact-us sections
ru: Разделы Обратная связь

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Picker
ru: Средство выбора контента

en: Content for
ru: Содержание для

en: Content style
ru: Стиль содержимого

en: Content type
ru: Тип содержимого

en: Continue building with Nimble
ru: Продолжайте строить с Nimble

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy table row
ru: Копировать строку таблицы

en: Could not find the specified string.
ru: Не удалось найти указанную строку.

en: Could not insert NB template into the database : invalid JSON
ru: Не удалось вставить шаблон плагина Nimble Page Builder в базу данных. Ошибка: неверный JSON

en: Ctrl + Alt + letter:
ru: Ctrl + Alt + буква:

en: Ctrl + letter:
ru: Ctrl + буква:

en: Current page options
ru: Параметры текущей страницы

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom CSS
ru: Пользовательские CSS

en: Custom CSS classes
ru: Настраиваемые классы CSS

en: Custom anchor
ru: Пользовательский якорь

en: Custom color
ru: Произвольный цвет

en: Custom column width
ru: Настраиваемая ширина столбца

en: Custom css
ru: Пользовательские CSS

en: Custom height
ru: Пользовательская высота

en: Custom image width
ru: Пользовательская ширина изображения

en: Custom link url
ru: URL пользовательской ссылки

en: Custom raw height
ru: Пользовательская высота

en: Custom text displayed on mouse hover
ru: Пользовательский текст отображается при наведении мыши

en: Custom width
ru: Пользовательская ширина

en: Customize the magnitude of the visual effect when scrolling.
ru: Настройте величину визуального эффекта при прокрутке.

en: Customize the options for module :
ru: Настройте параметры для модуля:

en: Customizing
ru: Пользовательская настройка

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut table row
ru: Вырезать строку таблицы

en: Date/time
ru: Дата/время

en: Debug Mode
ru: Режим отладки

en: Decrease indent
ru: Уменьшить отступ

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default page menu
ru: Меню страницы по умолчанию

en: Default shortcuts,
ru: Стандартные комбинации,

en: Default theme template
ru: Шаблон темы по умолчанию

en: Define a custom breakpoint in pixels
ru: Определить пользовательскую точку остановки в пикселях

en: Define a custom inner width for the sections of this page
ru: Определите собственную внутреннюю ширину для разделов этой страницы

en: Define a custom inner width for the sections site wide
ru: Определить собственную внутреннюю ширину для разделов сайта

en: Define a custom inner width for this section
ru: Определите собственную внутреннюю ширину для этого раздела

en: Define a custom outer width for the sections of this page
ru: Определите пользовательскую внешнюю ширину для разделов этой страницы

en: Define a custom outer width for the sections site wide
ru: Определите пользовательскую внешнюю ширину для широких разделов сайта

en: Define a custom outer width for this section
ru: Определите пользовательскую внешнюю ширину для этого раздела

en: Define custom row and column dimensions
ru: Определение настраиваемых размеров строк и столбцов

en: Delete column
ru: Удалить столбец

en: Delete row
ru: Удалить строку

en: Delete table
ru: Удалить таблицу

en: Description
ru: Описание

en: Design
ru: Дизайн

en: Device visibility settings for the
ru: Настройки видимости устройства для

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Disable
ru: Выключить

en: Disable the Widgets Module
ru: Отключить модуль виджетов

en: Dismiss this notice.
ru: Скрыть это уведомление.

en: Display a tooltip text when the mouse is held over
ru: Отображение текста всплывающей подсказки при наведении курсора мыши

en: Display author
ru: Отображать автора

en: Display categories
ru: Отображать рубрики

en: Display comment number
ru: Отображать кол-во комментариев

en: Display date
ru: Отображать дату

en: Display message field
ru: Показать поле сообщения

en: Display name field
ru: Поле отображаемого имени

en: Display subject field
ru: Отобразить поле темы

en: Display the post excerpt
ru: Отображать выдержку из записей

en: Display the post title
ru: Отображать заголовок записи

en: Distraction-free writing mode
ru: Полноэкранный режим

en: Divider
ru: Разделитель

en: Docs
ru: Документация

en: Document properties
ru: Свойства документа

en: Documentation
ru: Документация

en: Done !
ru: Готово !

en: Drag and drop a block of content here
ru: Перетащите блок контента сюда

en: Drag and drop a section or a module here
ru: Перетащите раздел или модуль сюда

en: Drag and drop content
ru: Перетащите контент

en: Drag and drop or double-click the content that you want to insert here.
ru: Перетащите или дважды щелкните контент, который вы хотите вставить сюда.

en: Drag and drop or double-click to insert in your chosen target element.
ru: Перетащите или дважды щелкните, чтобы вставить в выбранный целевой элемент.

en: Drag section
ru: Перетащите раздел

en: Drag-and-drop or double-click a module to insert it into a drop zone of the preview page.
ru: Перетащите и отпустите или дважды щелкните модуль, чтобы вставить его в рабочую зону страницы предварительного просмотра.

en: Drag-and-drop or double-click a section to insert it into a drop zone of the preview page.
ru: Перетащите и отпустите или дважды щелкните модуль, чтобы вставить его в зону размещения на странице предварительного просмотра. Перетащите и отпустите или дважды щелкните раздел, чтобы вставить его в зону размещения на странице предварительного просмотра.

en: Duplicate column
ru: Дублировать столбец

en: Duplicate module
ru: Дубликат модуля

en: Duplicate section
ru: Дублировать раздел

en: EXPORT
ru: ЭКСПОРТ

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit a section
ru: Изменить раздел

en: Edit a template
ru: Изменить шаблон

en: Edit column settings
ru: Изменить настройки столбца

en: Edit module content
ru: Редактировать содержимое модуля

en: Edit module settings
ru: Изменить настройки модуля

en: Edit section settings
ru: Изменить настройки раздела

en: Edit this WordPress content
ru: Изменить этот контент WordPress

en: Edit this template
ru: Изменить этот шаблон

en: Edit with Nimble Builder
ru: Редактирование с помощью Nimble Builder

en: Editor menu (when enabled)
ru: Меню редактора (если включено)

en: Editor toolbar
ru: Панель редактора

en: Elements path
ru: Пути элементов

en: Email field label
ru: Метка поля электронной почты

en: Email footer
ru: Подвал (footer) письма

en: Email recipient
ru: Получатель электронной почты

en: Embed
ru: Вставить

en: Emoticons
ru: Иконки Emoticons

en: Empty sections with columns layout
ru: Пустые разделы с расположением столбцов

en: Enable beta features
ru: Включить бета-функции

en: Enable image lazy-loading
ru: Включить отложеную загрузку изображений

en: Encoding
ru: Кодировка

en: End time
ru: Время окончания

en: Enter the destination URL
ru: Введите URL-адрес назначения

en: Error message on submission
ru: Сообщение об ошибке отправляется

en: Everything about Nimble Builder
ru: Всё о Nimble Builder

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Export
ru: Экспорт

en: Export / Import
ru: Экспорт/Импорт

en: Export / Import global sections
ru: Экспорт / импорт глобальных разделов

en: Export failed
ru: Экспорт не удался

en: External links are disabled when customizing
ru: Внешние ссылки отключены при настройке

en: FONT OPTIONS
ru: ПАРАМЕТРЫ ШРИФТА

en: Failure message
ru: Сообщение об ошибке

en: Failure message on submission
ru: Сообщение об ошибке отправляется

en: Field Text
ru: Текст поля

en: Fields background color
ru: Цвет фона полей

en: Fields border shape
ru: Форма полей полей

en: Fields labels
ru: Метки полей

en: Fields rounded corners
ru: Поля закругленные углы

en: File successfully imported
ru: Файл успешно импортировано

en: Find and replace
ru: Найти и заменить

en: Find inspiration
ru: Найти вдохновение

en: Fit
ru: Вместить

en: Fixed background
ru: Фиксированный фон

en: Focus shortcuts:
ru: Клавиши фокуса:

en: Font Family
ru: Семейство шрифта

en: Font Sizes
ru: Размеры шрифта

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font style
ru: Стиль шрифта

en: Font weight
ru: Вес шрифта

en: Footer sections
ru: Разделы подвала

en: Form button design
ru: Дизайн кнопки

en: Form fields and button labels
ru: Поля формы и метки кнопок

en: Form fields design
ru: Дизайн полей формы

en: Form submission options
ru: Варианты отправки формы

en: Form texts options : fonts, colors, ...
ru: Варианты текстовых форм: шрифты, цвета, ...

en: Four Columns
ru: Четыре столбца

en: From
ru: От

en: From: %s
ru: От: %s

en: Full Width
ru: Полная ширина

en: Fullscreen
ru: На весь экран

en: Gallery
ru: Галерея

en: Gallery options
ru: Параметры галереи

en: General
ru: Общее

en: General options applied for the sections site wide
ru: Общие параметры, применяемые к разделам сайта в целом

en: Go Pro
ru: Перейти на Pro

en: Google ReCAPTCHA validation failed. This form only accepts messages from humans.
ru: Проверка Google ReCAPTCHA не удалась. Эта форма принимает только сообщения от людей.

en: Google fonts
ru: Шрифты Google

en: Google reCAPTCHA returned a score of %s, which is lower than your threshold of %s.
ru: Google reCAPTCHA вернул оценку %s, которая ниже вашего порога %s.

en: Grayscale
ru: Оттенки серого

en: HTML Content
ru: Содержание HTML

[ctx: HTML elements]
en: Inline
ru: Строки

[ctx: HTML tag]
en: Address
ru: Адрес

[ctx: HTML tag]
en: Div
ru: Слой

[ctx: HTML tag]
en: Preformatted
ru: Форматированный

en: Header cell
ru: Ячейка заголовка

en: Header sections
ru: Разделы заголовка

en: Heading
ru: Заголовок

en: Heading 1
ru: Заголовок 1

en: Heading 2
ru: Заголовок 2

en: Heading 3
ru: Заголовок 3

en: Heading 4
ru: Заголовок 4

en: Heading 5
ru: Заголовок 5

en: Heading 6
ru: Заголовок 6

en: Heading tag
ru: Заголовок тег

en: Heading text
ru: Текст заголовка

en: Height
ru: Высота

en: Height : auto or custom
ru: Высота: авто или на заказ

en: Hey, careful, man, there's a beverage here!
ru: Эй, осторожно, чувак, здесь есть напиток!

en: Hide Editor
ru: Скрыть редактор

en: Hide editor
ru: Скрыть редактор

en: Hide the content when it is too big to fit in its parent container.
ru: Скрыть содержимое, когда оно слишком велико в родительском контейнере.

en: Hide this menu if you need to access behind
ru: Скрыть это меню, если вам нужен доступ

en: Hi👋 ! A quick note on Nimble Builder Pro
ru: Привет👋 ! Краткая заметка о Nimble Builder Pro

en: Home
ru: Главная

en: Horizontal alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Horizontal line
ru: Горизонтальная линия

en: Horizontal space
ru: Горизонтальный отступ

en: Hover color
ru: Наведите цвет

en: How to use site templates with Nimble Builder ?
ru: Как использовать шаблоны сайтов с Nimble Builder?

en: Html Content
ru: HTML-содержимое

en: Html code goes here
ru: HTML код

en: Html code is allowed
ru: HTML код разрешен

en: IMPORT
ru: ИМПОРТ

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon Color
ru: Цвет иконки

en: Icon Size
ru: Размер иконки

en: Icon next to the button text
ru: Значок рядом с текстом кнопки

en: Icon options for background, spacing, border, shadow
ru: Варианты значков для фона, интервалов, границ, теней

en: Icon settings
ru: Настройки иконки

en: Icon's position
ru: Позиция иконки

en: Icons size
ru: Размер значков

en: Id should start with a letter, followed only by letters, numbers, dashes, dots, colons or underscores.
ru: Идентификатор должен начинаться с буквы, за которой следуют только буквы, цифры, дефисы, точки, двоеточия или символы подчеркивания.

en: If a site template is defined for this context, this page will inherit the site template by default, unless this option is unchecked.
ru: Если для этого контекста определен шаблон сайта, то эта страница будет наследовать шаблон сайта по умолчанию, при условии, что данный параметр не отключён.

en: If not specified, Nimble will use by order of priority the caption, the description, and the image title. Those properties can be edited for each image in the media library.
ru: Если не указан, Nimble будет использовать в порядке приоритета заголовок и заголовок изображения. Эти свойства можно редактировать для каждого изображения в библиотеке мультимедиа.

en: If this problem locks Nimble Builder, you can try resetting the sections of this page.
ru: Если эта проблема блокирует Nimble Builder, вы можете попробовать переустановить разделы этой страницы.

en: If you enjoy using Nimble Builder for your website, you are going to love %1$s. The pro version has a friendly price and includes %2$s, with no impact on performance. <br/>Additionally, our premium support will be there to help you resolve any issues you may have with the plugin.
ru: Если вам нравится использовать Nimble Builder для своего веб-сайта, вам понравится %1$s. Профессиональная версия имеет дружелюбную цену и включает %2$s, не влияя на производительность. <br/>Кроме того, наша премиальная поддержка поможет вам решить любые проблемы, которые могут возникнуть у вас с плагином.

en: If you use a cache plugin, make sure that this option does not conflict with your caching options.
ru: Если вы используете плагин кэша, убедитесь, что этот параметр не конфликтует с вашими опциями кеширования.

en: If you&#8217;re looking to paste rich content from Microsoft Word, try turning this option off. The editor will clean up text pasted from Word automatically.
ru: Если вы хотите вставить текст с форматированием из Microsoft Word, попробуйте отключить этот режим. Редактор автоматически очистит текст, скопированный из Word.

en: Image
ru: Изображение

en: Image background
ru: Фоновое изображение

en: Image collection
ru: Коллекция изображений

en: Image description
ru: Описание изображения

en: Image gallery
ru: Галерея изображений

en: Image layout
ru: Макет изображения

en: Image main settings
ru: Основные настройки изображения

en: Image position
ru: Позиция изображения

en: Image title displayed as tooltip and in the lightbox popup
ru: Название изображения отображается в виде всплывающей подсказки и во всплывающем окне лайтбокса

en: Import
ru: Импорт

en: Import failed
ru: Сбой импорта

en: Import failed, file problem
ru: Сбой импорта, проблема с файлом

en: Increase indent
ru: Увеличить отступ

en: Infinite loop
ru: Бесконечный цикл

en: Inherit the global option
ru: Наследовать глобальный вариант

en: Inherit the site wide option
ru: Наследовать сайт широким вариантом

en: Inline toolbar (when an image, link or preview is selected)
ru: Всплывающая панель (при выборе изображения, ссылки или объекта)

en: Inner and outer widths
ru: Внутренняя и внешняя ширина

en: Inner section width
ru: Ширина внутреннего сечения

en: Inner sections width
ru: Ширина внутренних секций

en: Inner vertical alignment
ru: Внутреннее вертикальное выравнивание

en: Insert Page Break tag
ru: Вставить тег разрыва страницы

en: Insert Read More tag
ru: Вставить тег Подробнее

en: Insert a new global section
ru: Вставить новый глобальный раздел

en: Insert a new section
ru: Вставить новый раздел

en: Insert a new section here
ru: Вставьте новый раздел здесь

en: Insert column after
ru: Вставить столбец после

en: Insert column before
ru: Вставить столбец перед

en: Insert date/time
ru: Вставить дату/время

en: Insert here
ru: Вставьте сюда

en: Insert image
ru: Вставить изображение

en: Insert in a new section
ru: Вставить в новый раздел

en: Insert link
ru: Вставить ссылку

en: Insert row after
ru: Вставить строку после

en: Insert row before
ru: Вставить строку до

en: Insert table
ru: Вставить таблицу

en: Insert video
ru: Вставить видеофайл

en: Insert/edit code sample
ru: Вставить/изменить образец кода

en: Insert/edit image
ru: Вставить/изменить изображение

en: Insert/edit link
ru: Вставить/изменить ссылку

en: Insert/edit media
ru: Вставить/изменить media

en: Invalid form submission : some fields have not been entered properly.
ru: Неверная отправка формы: некоторые поля были заполнены правильно.

en: It can only be used in search results page.
ru: Можно использовать только на странице с результатами поиска.

en: It can only be used in single pages or single posts.
ru: Можно использовать только на отдельных страницах или в отдельных записях.

en: Italic
ru: курсив

en: Item collection
ru: Коллекция элементов

en: Justified
ru: По ширине

en: Justify
ru: По ширине

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Knowledge base
ru: База знаний

en: LAZY LOADING
ru: ОТЛОЖЕННАЯ ЗАГРУЗКА

en: Language
ru: Язык

en: Last modified
ru: Последнее изменение

en: Layout settings for the
ru: Настройки макета для

en: Lazy load
ru: Отложенная загрузка

en: Lazy load images
ru: Отложенная загрузка изображений

en: Lazy loading images improves page load performances.
ru: Отложенная загрузка изображений улучшает скорость загрузки страницы.

en: Learn more about this in the documentation
ru: Узнайте больше об этом в документации

en: Left
ru: Левый

en: Letter
ru: Буква

en: Letter spacing
ru: Интервал между буквами

en: Lightbox : enlarge the image, and dim out the rest of the content
ru: Лайтбокс: увеличить изображение остального содержимого

en: Like the global header and footer for example.
ru: Например, как глобальный верхний и нижний колонтитулы.

en: Line height
ru: Высота линии

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Text
ru: Текст ссылки

[ctx: Link anchor (TinyMCE)]
en: Anchor
ru: Якорь

[ctx: Link anchors (TinyMCE)]
en: Anchors
ru: Якоря

en: Link deactivated while previewing
ru: При просмотре ссылка деактивируется

en: Link options
ru: Параметры ссылки

en: Link to
ru: Ссылка на

en: Link to image file
ru: Ссылка на файл изображения

en: Link to image page
ru: Ссылка на страницу изображения

en: Link to site content or custom url
ru: Ссылка на контент сайта или пользовательский URL

en: Link underlining
ru: Подчеркивание ссылок

en: Link url
ru: URL ссылки

en: Links color
ru: Цвет ссылки

en: List item
ru: Элемент списка

en: Live demo
ru: Демонстрация в реальном времени

en: Load all images on page load ( not optimized )
ru: Загрузить все изображения при загрузке страницы ( не оптимизировано )

en: Load images on scroll ( optimized )
ru: Загрузка изображений при прокрутке ( оптимизировано )

en: Local and global settings
ru: Локальные и глобальные настройки

en: Main quote content
ru: Основное содержимое цитаты

en: Make those style options win if other rules are applied.
ru: Сделайте эти опции стиля победными, если применяются другие правила.

en: Manage authorized users
ru: Управление авторизованными пользователями

en: Map
ru: Карта

en: Margin and padding
ru: Параметры отступов и полей

en: Margin bottom
ru: Нижнее поле

en: Margin left
ru: Левая граница

en: Margin right
ru: Правая граница

en: Margin top
ru: Верх центр

en: Match case
ru: С учётом регистра

en: Media
ru: Медиа

en: Menu
ru: Меню

en: Menu content
ru: Содержание меню

en: Merge table cells
ru: Объединить ячейки таблицы

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Body:
ru: Тело сообщения:

en: Message body
ru: Тело сообщения

en: Message field is required
ru: Поле сообщения обязательно для заполнения

en: Message field label
ru: Метка поля сообщения

en: Middle
ru: Посередине

en: Missing file
ru: Файл отсутствует

en: Module
ru: Модуль

en: Module Settings
ru: Настройки модуля

en: Mouse over effect
ru: Мышь над эффектом

en: Move column
ru: Переместить столбец

en: Move down
ru: Переместить ниже

en: Move module
ru: Переместить модуль

en: Move section down
ru: Переместить раздел вниз

en: Move section up
ru: Переместить раздел вверх

en: Move up
ru: Переместить выше

en: Moving elements between global and local sections is not allowed.
ru: Перемещение элементов между глобальным и локальным разделами не допускается.

en: My sections
ru: Мои разделы

en: My templates
ru: Мои шаблоны

en: NB User prebuilt sections
ru: Nimble Builder - Готовые разделы пользователя

en: NB user prebuilt sections
ru: Пользовательские, предварительно созданные разделы в плагине Nimble Builder

en: NB user templates
ru: Пользовательские шаблоны NB

en: Name
ru: Имя

en: Name field is required
ru: Поле Название является обязательным

en: Name field label
ru: Название поля метки

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
ru: Текст

[ctx: Name for the Visual editor tab]
en: Visual
ru: Визуально

[ctx: Name of link anchor (TinyMCE)]
en: Name
ru: Название

en: Navigation
ru: Навигация

en: New document
ru: Новый документ

en: New window
ru: Новое окно

en: New!
ru: Новое!

en: Newest to oldest
ru: От нового к старому

en: Nimble Builder can activate the %1$s service to protect your forms against spam. You need to %2$s.
ru: Nimble Builder может активировать услугу %1$s для защиты ваших форм от спама. Вам необходимо %2$s.

en: Nimble Builder can activate the %1$s service to protect your forms against spambots. You need to %2$s.
ru: Nimble Builder может активировать услугу %1$s для защиты ваших форм от спам-ботов. Вам необходимо %2$s.

en: Nimble Builder template
ru: Nimble Builder шаблон

en: Nimble Builder templates
ru: Шаблоны Nimble Builder

en: Nimble allows you to drag and drop content modules, or pre-built section templates, into <u>any context</u> of your site, including search results or 404 pages. You can edit your pages in <i>real time</i> from the live customizer, and then publish when you are happy of the result, or save for later.
ru: Nimble позволяет перетаскивать контентные модули или предварительно созданные шаблоны разделов в <u>любой контекст</u> вашего сайта, включая результаты поиска или 404 страницы. Вы можете редактировать свои страницы в <i>режиме реального времени</i> из живого кастомайзера, а затем публиковать их, когда вы довольны результатом, или сохранить на потом.

en: Nimble widget area #%1$s
ru: Область виджетов Nimble #%1$s

en: No
ru: Нет

en: No Responses
ru: Без ответов

en: No alignment
ru: Без выравнивания

en: No click action
ru: Нет действия при нажатии

en: No color
ru: Без цвета

en: No effect
ru: Нет эффекта

en: No image
ru: Нет изображения

en: No image selected
ru: Изображение не выбрано

en: No link
ru: Нет ссылки

en: No repeat
ru: Не повторять

en: No results found.
ru: Результаты не найдены.

en: No search term specified. Showing recent items.
ru: Поисковый запрос не задан. Показаны недавние элементы.

en: No sections to navigate
ru: Нет разделов для навигации

en: No template set.
ru: Шаблон не установлен.

en: No text
ru: Нет текста

en: Nonbreaking space
ru: Неразрывный пробел

en: None
ru: Отсутствует

en: Not previewable during customization
ru: Не просматривается во время настройки

en: Not previewable when customizing.
ru: Не просматривается при настройке.

en: Not set
ru: Не установлен

en: Note : white spaces, numbers and special characters are not allowed when setting a CSS ID.
ru: Примечание: пробелы, цифры и специальные символы не допускаются при задании ID CSS.

en: Note : you can %1$s to replace your default theme template. Or design your own %2$s.
ru: Примечание: вы можете %1$s заменить шаблон темы по умолчанию. Или создайте свой собственный %2$s.

en: Note that some click actions are disabled during customization.
ru: Обратите внимание, что во время настройки существует проблема.

en: Note that those options are not applied during the live customization of your site, but only when the changes are published.
ru: Обратите внимание, что эти изменения не публикуются.

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Number of posts
ru: Количество записей

en: Numbered list
ru: Нумерованный список

en: OK
ru: ОК

en: Older
ru: Предыдущие

en: Oldest to newest
ru: От старого к новому

en: Once you delete Nimble Builder data, there is no going back. Please be certain.
ru: Как только вы удалите данные Nimble Builder, пути назад уже не будет. Пожалуйста, подумайте ещё раз.

en: Opacity
ru: Непрозрачность фона

en: Opacity (in percents)
ru: Непрозрачность (в %)

en: Open link in a new tab
ru: Открывать ссылку в новой вкладке

en: Options
ru: Опции

en: Options for
ru: Варианты для

en: Options for all
ru: Варианты для всех

en: Options for the sections of the current page
ru: Опции для разделов текущей страницы

en: Or
ru: или

en: Or link to existing content
ru: Или ссылка на существующее содержимое

en: Order posts by
ru: Сортировать записи по

en: Original image dimensions
ru: Размеры исходного изображения

en: Outer section width
ru: Ширина наружного сечения

en: Outer sections width
ru: Ширина наружных секций

en: Overlay Color
ru: Цвет наложения

en: Overlay color
ru: Цвет наложения

en: Padding and margin settings for the
ru: Параметры отступов и полей для

en: Padding bottom
ru: Отступ снизу

en: Padding left
ru: Отступ слева

en: Padding right
ru: Отступ справа

en: Padding top
ru: Отступ центр

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Page header and footer
ru: Заголовок (header) и подвал (footer) страницы

en: Page speed optimizations
ru: Оптимизация скорости страницы

en: Page template
ru: Шаблон страницы

en: Pages
ru: Страницы

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Parallax effect on scroll
ru: Эффект прокрутки Parallax

en: Parallax force (in percents)
ru: Эффект Parallax (в %)

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste URL or type to search
ru: Введите URL или слово для поиска

en: Paste as text
ru: Вставить как текст

en: Paste is now in plain text mode. Contents will now be pasted as plain text until you toggle this option off.
ru: Выбран режим вставки простого текста. Содержимое будет вставляться в виде простого текста, пока вы не отключите этот режим.

en: Paste table row after
ru: Вставить строку таблицы после

en: Paste table row before
ru: Вставить строку таблицы до

en: Paste your embed code below:
ru: Вставьте код объекта:

en: Percents
ru: Процентов

en: Pick a module
ru: Выберите модуль

en: Pick a pre-designed section
ru: Выберите заранее разработанный раздел

en: Pick a section
ru: Выберите раздел

en: Pick an image
ru: Выберите изображение

en: Pixels
ru: Пикселей

en: Please include your system informations when posting support requests.
ru: Пожалуйста, включайте информацию о вашей системе при публикации запросов поддержки.

en: Please supply correct information.
ru: Пожалуйста, предоставьте правильную информацию.

en: Post Grid
ru: Сетка записей

en: Poster
ru: Постер

en: Posts navigation
ru: Навигация по записям

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Print
ru: Печать

en: Problem when fetching template
ru: Ошибка при получении шаблона

en: Protect your contact forms with Google reCAPTCHA
ru: Защитите свои контактные формы с помощью Google reCAPTCHA

en: Push visual effect
ru: Визуальный эффект

en: Quote
ru: Цитата

en: Quote Icon
ru: Икона с цитатой

en: Quote content
ru: Цитировать содержание

en: Read more...
ru: Читать дальше...

en: Read the detailled release notes
ru: Читайте подробные заметки о выпуске

en: Redo
ru: Повторить

en: Refreshed to home page : site templates must be set when previewing home
ru: Обновлено до главной страницы: шаблоны сайта должны быть установлены при предварительном просмотре домашней страницы.

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove all Nimble Builder data
ru: Удалить все данные Nimble Builder

en: Remove all sections and Nimble Builder options of this page
ru: Удалить все разделы и параметры Nimble Builder на этой странице

en: Remove all sections and options of this page
ru: Удалить все разделы и параметры этой страницы

en: Remove column
ru: Удалить столбец

en: Remove link
ru: Удалить ссылку

en: Remove module
ru: Удалить модуль

en: Remove now
ru: Удалить сейчас

en: Remove section
ru: Удалить раздел

en: Remove this element
ru: Удалить этот элемент

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat x
ru: Повторить х

en: Repeat y
ru: Повторить y

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset all spacing
ru: Сбросить все интервалы

en: Reset complete
ru: Сброс завершен

en: Reset failed
ru: Сбросить не удалось

en: Reset to default
ru: Сброс на значения по умолчанию

en: Resize the editor
ru: Изменить размер редактора

en: Responsive settings : breakpoint, column direction
ru: Адаптивные настройки : точка останова, направление столбца

en: Reverse grayscale
ru: Обратная градация серого

en: Reverse the columns direction on devices smaller than the breakpoint.
ru: Измените направление столбцов на устройствах меньше точки останова.

en: Rich Text Area. Press Alt-Shift-H for help.
ru: Область редактирования. Нажмите Alt-Shift-H, чтобы получить больше информации.

en: Rich Text Area. Press Control-Option-H for help.
ru: Область редактирования. Нажмите Control-Option-H, чтобы получить больше информации.

en: Right
ru: Правый

en: Robots
ru: Роботы

en: Round
ru: Круглый

en: Rounded corners
ru: Закругленные углы

en: Row
ru: Строка

en: Row group
ru: Группа строк

en: Row type
ru: Тип строки

en: Rows
ru: Строки

en: Save
ru: Сохранить

en: Save as template
ru: Сохранить как шаблон

en: Save section
ru: Сохранить раздел

en: Save this section
ru: Сохранить этот раздел

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale to fill
ru: Шкала для заполнения

en: Schedule an action on click or tap
ru: Запланировать действие при нажатии

en: Score threshold
ru: Порог оценки

en: Search
ru: Поиск

en: Search or use up and down arrow keys to select an item.
ru: Воспользуйтесь поиском или клавишами вверх/вниз, чтобы выбрать элемент.

en: Secret key
ru: Секретный ключ

en: Section description
ru: Описание раздела

en: Section navigation
ru: Раздел навигации

en: Section title
ru: Название раздела

en: Sections
ru: Разделы

en: Sections for an introduction
ru: Разделы Для введения

en: Sections for services and features
ru: Разделы Для услуг и функций

en: Select
ru: Выбрать

en: Select Color
ru: Выбрать цвет

en: Select Image
ru: Выберите изображение

en: Select a Nimble widget area and start adding widgets.
ru: Выберите шуструю область виджетов и начните добавлять виджеты.

en: Select a content type
ru: Выберите тип контента

en: Select a font family
ru: Выберите семейство шрифтов

en: Select a header and a footer for this page
ru: Выберите верхний и нижний колонтитулы для этой страницы

en: Select a menu
ru: Выберите меню

en: Select a site wide header and footer
ru: Выберите заголовок и нижний колонтитул сайта

en: Select a size for this image among those generated by WordPress.
ru: Выберите размер изображения среди генерируемых WordPress.

en: Select a template
ru: Выберите шаблон

en: Select a widget area
ru: Выберите область виджета

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Select an Icon
ru: Выбрать значок

en: Select an icon
ru: Выбрать значок

en: Select default color
ru: Выбрать цвет по умолчанию

en: Select how you want to load the images in the sections of this page.
ru: Выберите, как вы хотите загрузить изображения в разделах этой страницы.

en: Select the image size
ru: Выберите размер изображения

en: Set a custom background color on mouse hover
ru: Установить пользовательский цвет фона при наведении мыши

en: Set a custom icon color on mouse hover
ru: Установить пользовательский цвет значка мыши

en: Set a custom url
ru: Установите пользовательский URL

en: Set padding and margin
ru: Параметры отступов и полей

en: Set the text displayed when the mouse is held over
ru: Установите текст, отображаемый, когда мышь удерживается над

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for the
ru: Настройки для

en: Settings on desktops
ru: Настройки на ПК

en: Settings on mobiles
ru: Настройки на мобильных телефонах

en: Settings on tablets
ru: Настройки на планшетах

en: Shift + Alt + letter:
ru: Shift + Alt + буква:

en: Shift-click to visit the link
ru: Нажмите-Shift, чтобы перейти по ссылке

en: Shortcode
ru: Шорткод

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Show a failure message
ru: Показать сообщение об ошибке

en: Show invisible characters
ru: Показать невидимые символы

en: Show the reCAPTCHA badge at the bottom of your page
ru: Покажите значок reCAPTCHA внизу вашей страницы

en: Side Border
ru: Боковая граница

en: Simple Contact Form
ru: Простая контактная форма

en: Simple Form
ru: Простая форма

en: Site content or custom url
ru: Содержание сайта или пользовательский URL

en: Site key
ru: Ключ сайта

en: Site templates
ru: Шаблоны сайтов

en: Site wide breakpoint for Nimble sections
ru: Точка остановки всего сайта для проворных разделов

en: Site wide header and footer
ru: Верхний и нижний колонтитулы сайта

en: Site wide inner and outer sections widths
ru: Широкая ширина внутреннего и наружного участков

en: Site wide options
ru: Расширенные возможности сайта

en: Site wide page speed optimizations
ru: Оптимизация скорости страницы на всем сайте

en: Sitewide options
ru: Настройки для всего сайта

en: Size
ru: Размер

en: Skip to content
ru: Перейти к содержанию

en: Social Icons
ru: Значки соцсетей

en: Social Profiles
ru: Профили в соцсетях

en: Someone sent a message from %1$s
ru: Кто-то отправил сообщение от %1$s

en: Something went wrong, please refresh this page.
ru: Что-то пошло не так, пожалуйста, обновите эту страницу.

en: Source
ru: Источник

en: Source code
ru: Исходный код

en: Space
ru: Отступ

en: Space before and after
ru: Пространство до и после

en: Spacer
ru: Интервал

en: Spacing
ru: Расстояние

en: Spam protection with Google reCAPTCHA
ru: Защита от спама с помощью Google reCAPTCHA

en: Special character
ru: Произвольный символ

en: Split table cell
ru: Разделить ячейку таблицы

en: Start building
ru: Начать строить

en: Start creating content in live preview
ru: Начните создавать контент в режиме предварительного просмотра

en: Start designing the footer
ru: Начните проектировать нижний колонтитул

en: Start designing the header
ru: Начните проектировать заголовок

en: Start time
ru: Время начала

en: Strikethrough
ru: Перечёркнутый

en: Style
ru: Стиль

en: Subject
ru: Тема

en: Subject field is required
ru: Поле обязательно для заполнения

en: Subject field label
ru: Метка поля темы

en: Subject: %s
ru: Тема: %s

en: Submit
ru: Отправить

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Success message on submission
ru: Успешно

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: System Informations
ru: Информация о системе

en: System info
ru: Информация о системе

en: TEXT OPTIONS
ru: ОПЦИИ ТЕКСТА

en: Table cell properties
ru: Свойства ячейки таблицы

en: Table of Contents
ru: Оглавление

en: Table properties
ru: Свойства таблицы

en: Table row properties
ru: Свойства строки таблицы

en: Target
ru: Цель

en: Template description
ru: Описание шаблона

en: Template for 404 error page
ru: Шаблон для страницы ошибки 404

en: Template for attachment pages
ru: Шаблон для страниц вложений

en: Template for authors
ru: Шаблон для авторов

en: Template for categories
ru: Шаблон для рубрик

en: Template for date pages
ru: Шаблон для страниц с датами

en: Template for search page
ru: Шаблон для страницы поиска

en: Template for single pages
ru: Шаблон для одиночной страницы

en: Template for single posts
ru: Шаблон для одиночной записи

en: Template for tags
ru: Шаблон для тэгов

en: Template not found : reset or pick another one.
ru: Шаблон не найден : перезагрузите или выберите другой.

en: Template removed
ru: Шаблон удален

en: Template saved
ru: Шаблон сохранён

en: Template successfully imported
ru: Шаблон успешно импортирован

en: Template title
ru: Заголовок шаблона

en: Text
ru: Текст

en: Text Editor
ru: Текстовый редактор

en: Text alignment
ru: Выравнивание текста

en: Text blocks alignment
ru: Выравнивание текстовых блоков

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Text color on mouse over
ru: Этот текст появится при наведении курсора

en: Text content
ru: Текстовое содержимое

en: Text decoration
ru: Текстовое оформление

en: Text only
ru: Только текст

en: Text settings : font, color, size, ...
ru: Настройки текста: шрифт, цвет, размер, ...

en: Text transform
ru: Преобразование текста

en: Thank you 🙏 ! Nimble Builder needs your sponsorship to keep improving and helping you design your website in the best possible way.
ru: Спасибо 🙏 ! Nimble Builder нуждается в вашем спонсорстве, чтобы продолжать совершенствоваться и помогать вам проектировать ваш веб-сайт наилучшим образом.

en: Thanks! Your message has been sent.
ru: Спасибо! Ваше сообщение было отправлено.

en: Thanks, you successfully upgraded
ru: Спасибо, вы успешно обновились

en: The <strong>%1$s</strong> plugin requires at least %2$s version %3$s.
ru: Для <strong>%1$s</strong> плагина требуется не менее %2$s версии %3$s.

en: The CSS code added below will only be applied to the currently previewed page, not site wide.
ru: Код CSS, добавленный ниже, будет применяться только к просматриваемой в данный момент странице, а не ко всему сайту.

en: The Dude in %1s
ru: Чувак в %1s

en: The badge is not previewable when customizing.
ru: Значок не просматривается при настройке.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
ru: Внесенные изменения будут потеряны, если вы уйдете с этой страницы.

en: The following formatting shortcuts are replaced when pressing Enter. Press Escape or the Undo button to undo.
ru: Следующие комбинации заменяются при нажатии Enter. Нажмите Escape или кнопку отмены, чтобы отменить.

en: The inner and outer widths of the sections displayed in this page can be set here. It will override in the %1$s. You can also set a custom inner and outer width for each single sections.
ru: Внутренняя и внешняя ширина секций, отображаемых на этой странице, может быть установлена здесь. Он будет переопределен в %1$s. Вы также можете установить собственную внутреннюю и внешнюю ширину для каждого отдельного раздела.

en: The inner and outer widths of your sections can be set globally here, but also overriden in the %1$s, and for each sections.
ru: Внутренняя и внешняя ширина ваших разделов может быть установлена в %1$s, и для каждого раздела.

en: The next group of formatting shortcuts are applied as you type or when you insert them around plain text in the same paragraph. Press Escape or the Undo button to undo.
ru: Следующая группа комбинаций заменяется по мере набора или при обрамлении простого текста в том же параграфе. Нажмите Escape или кнопку отмены, чтобы отменить.

en: The plugin automatically creates fluid and responsive sections for a pixel-perfect rendering on smartphones and tablets, without the need to add complex code.
ru: Плагин автоматически создает плавные и адаптивные участки для идеального рендеринга на смартфонах и планшетах без необходимости добавлять сложный код.

en: There are %d errors in your %s code which might break your site. Please fix them before saving.
ru: В вашем коде %d есть ошибки %s которые могут сломать ваш сайт. Пожалуйста, исправьте их перед сохранением.

en: There is %d error in your %s code which might break your site. Please fix it before saving.
ru: В вашем коде %d есть ошибка %s которая может сломать ваш сайт. Пожалуйста, исправьте это перед сохранением.

en: There was a problem when performing the reCAPTCHA http request.
ru: При выполнении http-запроса reCAPTCHA возникла проблема.

en: This browser does not support drag and drop. You might need to update your browser or use another one.
ru: Этот браузер не поддерживает перетаскивание. Возможно, вам придется обновить ваш браузер или использовать другой.

en: This content has been created with the WordPress editor.
ru: Этот контент был создан с помощью редактора WordPress.

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
ru: Это электронное письмо было отправлено из контактной формы %1$s (%2$s)

en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (<a href="%2$s" target="_blank">%2$s</a>)
ru: Это сообщение было отправлено из контактной формы на %1$s (<a href="%2$s" target="_blank">%2$s</a>)

en: This is the current version.
ru: Это текущая версия.

en: This is the viewport width from which columns are rearranged vertically. The default breakpoint is 768px.
ru: Это ширина области просмотра, от которой столбцы перестраиваются по вертикали. Точка останова по умолчанию - 768 пикселей.

en: This is the viewport width from which columns are rearranged vertically. The default global breakpoint is 768px. A custom breakpoint can also be set for each section.
ru: Это ширина области просмотра, начиная с которой колонки перестраиваются по вертикали. Глобальная точка останова по умолчанию равна 768px. Для каждого раздела может быть установлена своя точка останова.

en: This module allows you to embed any WordPress widgets in your Nimble sections.
ru: Этот модуль позволяет вам встраивать любые виджеты WordPress в разделы Nimble.

en: This option allows you to use the posts normally displayed by WordPress on this page.
ru: Эта опция позволяет вам использовать записи, обычно отображаемые WordPress на этой странице.

en: This option overrides the site wide header and footer options set in the %1$s for this page only.
ru: Эта опция доступна на сайте %1$s только для этой страницы.

en: This option will be inherited by all Nimble sections of the currently previewed page, unless for sections with a specific width option.
ru: Эта опция будет унаследована всеми подписчиками.

en: This option will be inherited by all Nimble sections of your site, unless for pages or sections with specific width options.
ru: Эта опция будет унаследована всеми подписчиками.

en: This page already has Nimble Builder sections. What do you want to do ?
ru: На этой странице уже есть разделы Nimble Builder. Дальнейшие действия?

en: This page inherits a NB site template
ru: Эта страница наследует шаблон из плагина Nimble Builder

en: This page is customized with NB
ru: Эта страница настроена с помощью плагина Nimble Builder

en: This page is not customized with NB
ru: Эта страница не настроена с помощью плагина Nimble Builder

en: This page uses Nimble Builder template.
ru: На этой странице используется шаблон Nimble Builder.

en: This will permanently remove all data created by Nimble Builder and stored in your database or as stylesheets : page customizations, custom sections, custom templates, options, CSS stylesheets.
ru: При этом будут окончательно удалены все данные, созданные Nimble Builder и сохраненные в базе данных или в виде таблиц стилей: настройки страниц, пользовательские разделы, пользовательские шаблоны, параметры, таблицы стилей CSS.

en: This will remove the options and sections created for the currently previewed page only. All other sections and options in other contexts will be preserved.
ru: Это приведет к сбросу разделов, созданных только для предварительно просматриваемой страницы. Все остальные разделы в других контекстах будут сохранены.

en: Three Columns
ru: Три столбца

en: Thumbnail height
ru: Высота миниатюры

[ctx: TinyMCE]
en: Blocks
ru: Блоки

[ctx: TinyMCE]
en: Formats
ru: Форматы

[ctx: TinyMCE]
en: Headings
ru: Заголовки

[ctx: TinyMCE]
en: Insert template
ru: Вставить шаблон

[ctx: TinyMCE]
en: Templates
ru: Шаблоны

[ctx: TinyMCE menu]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: TinyMCE menu]
en: File
ru: Файл

[ctx: TinyMCE menu]
en: Format
ru: Формат

[ctx: TinyMCE menu]
en: Insert
ru: Вставить

[ctx: TinyMCE menu]
en: Table
ru: Таблица

[ctx: TinyMCE menu]
en: Tools
ru: Инструменты

[ctx: TinyMCE menu]
en: View
ru: Смотреть

en: Tip : replace the default messages with a blank space to not show anything.
ru: Совет: замените сообщения по умолчанию пробелом.

en: Title
ru: Заголовок

en: Title on mouse over
ru: Заголовок при наведении курсора

en: Title style
ru: Стиль заголовка

en: To copy the system info, click below then press Ctrl + C (PC) or Cmd + C (Mac).
ru: Чтобы скопировать системную информацию, нажмите ниже, затем нажмите Ctrl + C (ПК) или Cmd + C (Mac).

en: To ensure better performances, use optimized images for your backgrounds. You can also enable the lazy loading option in the %1$s.
ru: Чтобы обеспечить лучшую производительность, используйте оптимизированные изображения для фона. Опция загрузки в %1$s.

en: To move focus to other buttons use Tab or the arrow keys. To return focus to the editor press Escape or use one of the buttons.
ru: Чтобы переместить фокус на другие кнопки, используйте Tab или клавиши со стрелками. Чтобы вернуть фокус в редактор, нажмите Escape или одну из кнопок.

en: Toggle navigation
ru: Переключить навигацию

en: Toolbar Toggle
ru: Показать/скрыть панель инструментов

en: Tooltip text on mouse hover
ru: Текст всплывающей подсказки при наведении мыши

en: Top
ru: Верх

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Turn into a link
ru: Превратить в ссылку

en: Two Columns
ru: Два столбца

en: Undefined
ru: Неопределенный

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Underlined
ru: Подчеркнутый

en: Undo
ru: Отменить

en: Update a section
ru: Обновить раздел

en: Update a template
ru: Обновить шаблон

en: Update section
ru: Обновить раздел

en: Update template
ru: Обновить шаблон

en: Uploading...
ru: Загрузка...

en: Use Nimble Builder's template to display content created only with Nimble Builder on this page. Your theme's default template will be overriden
ru: Используйте шаблон Nimble Builder для отображения на этой странице содержимого, созданного только с помощью Nimble Builder. Шаблон вашей темы по умолчанию будет переопределен

en: Use a custom image
ru: Используйте собственное изображение

en: Use a custom text
ru: Используйте пользовательский текст

en: Use the active theme's header and footer
ru: Использовать верхний и нижний колонтитулы активной темы

en: Use the contextual post thumbnail
ru: Используйте миниатюру контекстной публикации

en: Use the page excerpt
ru: Используйте страницу выдержки

en: Use the page featured image
ru: Используйте изображение страницы

en: Use this template
ru: Использовать этот шаблон

en: Vertical alignment
ru: Выравнивание по вертикали

en: Vertical space
ru: Отступ по вертикали

en: Video background
ru: Видео фон

en: Video link
ru: Ссылка на видео

en: View in live demo
ru: Просмотр в демонстрационном режиме

en: Visible on desktop devices
ru: Видно на ПК

en: Visible on mobile devices
ru: Видно на мобильных устройствах

en: Visible on tablet devices
ru: Видно на планшетных устройствах

en: Visual aids
ru: Визуальные подсказки

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
ru: Предупреждение: ссылка была вставлена, но могут быть ошибки. Пожалуйста, проверьте это.

en: Watch the video below for a brief overview of Nimble Builder features
ru: Посмотрите видео ниже для краткого обзора возможностей Nimble Builder

en: Web safe fonts
ru: Безопасные для Web шрифты

en: Weight
ru: Вес

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Welcome to Nimble Builder for WordPress :D
ru: Добро пожаловать в Nimble Builder для WordPress :D

en: When enabled and possible, Nimble will use the post thumbnail.
ru: Если функция активирована, плагин Nimble Page Builder будет использовать миниатюру сообщения.

en: When enabled, the background image moves slower than the page elements on scroll. This effect is not enabled on mobile devices.
ru: Когда эта функция включена, фоновое изображение движется медленнее, чем элементы страницы при прокрутке. Этот эффект не включен на мобильных устройствах.

en: When left empty, Nimble Builder will use by order of priority the image caption, description, and image title. Those properties can be edited for each image in the media library.
ru: Если оставить пустым, Nimble Builder будет использовать в порядке приоритета заголовок изображения, описание и заголовок изображения. Эти свойства можно редактировать для каждого изображения в медиатеке.

en: When starting a new paragraph with one of these formatting shortcuts followed by a space, the formatting will be applied automatically. Press Backspace or Escape to undo.
ru: Если новый абзац начинается с одной из этих комбинаций и пробела, произойдёт автоматическое форматирование. Нажмите Backspace или Escape, чтобы отменить.

en: When you select "Load images on scroll", images below the window are loaded dynamically when scrolling. This can improve performance by reducing the weight of long web pages including multiple images.
ru: При выборе «Загрузить изображения при прокрутке» изображения под окном загружаются динамически при прокрутке. Это может повысить производительность за счет уменьшения веса длинных веб-страниц, включая несколько изображений.

en: Widget Zone
ru: Зона виджетов

en: Widgets Module
ru: Модуль виджетов

en: Widgets module
ru: Модуль виджетов

en: Width
ru: Ширина

en: Width : 100% or custom
ru: Ширина: 100% o или на заказ

en: Width : auto or custom
ru: Ширина: авто или пользовательская

en: Width and horizontal alignment for the
ru: Ширина и горизонтальное выравнивание для

en: Width of the image's column (in percent)
ru: Ширина столбца изображения (в %)

en: Width settings for the
ru: Настройки ширины для

en: With the lazy load option enabled, Nimble loads the map when it becomes visible while scrolling. This improves your page load performances.
ru: При включенной опции отложенной загрузки Nimble загружает карту, когда она становится видимой при прокрутке. Это улучшает производительность загрузки вашей страницы.

en: WordPress content
ru: Содержание WordPress

en: WordPress widget area
ru: Область виджетов WordPress

en: WordPress wraps the editor text inside "p" tags by default. You can disable this behaviour by unchecking this option.
ru: WordPress по умолчанию переносит текст редактора в теги "p". Сняв флажок с этой опции.

en: Words: %s
ru: Слова: %s

en: Write the shortcode(s) in the text editor
ru: Напишите шорткод(ы) в текстовом редакторе

en: Y/m/d
ru: d.m.Y

en: Yes
ru: Да

en: Yes I want to clean all data
ru: Да, я хочу очистить все данные

en: You can create and edit menus in the %1$s. If you just created a new menu, publish and refresh the customizer to see in the dropdown list.
ru: Вы можете создавать и редактировать меню в %1$s. Если вы только что создали новое меню, опубликуйте и обновите настройщик в раскрывающемся списке.

en: You can't drop a footer section in the header location
ru: Вы не можете удалить раздел нижнего колонтитула в расположении заголовка

en: You can't drop a header section in the footer location
ru: Вы не можете удалить заголовок раздела в расположении нижнего колонтитула

en: You did not save any section yet.
ru: Вы еще не сохранили ни одного раздела.

en: You did not save any templates yet.
ru: Вы еще не сохранили ни одного шаблона.

en: You first need to click on a target ( with a + icon ) in the preview.
ru: Сначала вам нужно нажать на цель (со значком +) в предварительном просмотре.

en: You may use some html tags like a, br, span with attributes like style, id, class ...
ru: Вы можете использовать некоторые HTML-теги, такие как, например, стиль, идентификатор, класс ...

en: You need to login to view this content.
ru: Для просмотра этого содержимого необходимо войти в систему.

en: You seem to be using a cache plugin.
ru: Похоже, вы используете плагин кеширования.

en: You've reached the maximum number of allowed nested sections.
ru: Вы достигли максимального количества разрешенных вложенных разделов.

en: You've reached the maximum number of columns allowed in this section.
ru: Вы достигли максимально допустимого числа столбцов в этом разделе.

en: Your browser does not support direct access to the clipboard. Please use keyboard shortcuts or your browser&#8217;s edit menu instead.
ru: Ваш браузер не поддерживает прямой доступ к буферу обмена. Используйте горячие клавиши или меню Изменить вашего браузера.

en: Your message was not sent. Try Again.
ru: Ваше сообщение не было отправлено. Попробуйте снова.

en: Z &rarr; A
ru: Я &rarr; А

en: Zoom
ru: Приблизить

en: Zoom in
ru: Эффект Приблизить

en: Zoom out
ru: Эффект Уменьшить

en: [NB debug] user templates
ru: [NB отладка] пользовательские шаблоны

en: ac_set_ajax_czr_tmpl => Security check failed.
ru: ac_set_ajax_czr_tmpl => Проверка безопасности не удалась.

en: activate it in the global settings
ru: активировать его в глобальных настройках

en: add animations to anything
ru: добавить анимацию к чему-либо

en: add transition options with effects like fade and flip, link slides individually to any content.
ru: добавляйте параметры перехода с такими эффектами, как затухание и отражение, связывайте слайды по отдельности с любым содержимым.

en: add transition options with effects like fade or flip, link slides individually to any content.
ru: добавлять опции перехода с эффектами, такими как затухание или перелистывание, связывать слайды по отдельности с любым контентом.

en: ajax_load_available_items => Security check failed.
ru: ajax_load_available_items => Проверка безопасности не удалась.

en: bold
ru: жирный

en: bolder
ru: более жирный

en: capitalize
ru: использовать

en: close
ru: закрыть

en: column
ru: столбец

en: could not be printed.
ru: не удалось напечатать.

en: current page options
ru: параметры текущей страницы

en: custom CSS on a per level basis (section, column, module ).
ru: настраиваемый CSS для каждого уровня (раздел, столбец, модуль).

en: dashed
ru: пунктирная

en: default
ru: по умолчанию

en: dotted
ru: пунктирный

en: double
ru: двойной

[ctx: editor button]
en: Left to right
ru: Слева направо

[ctx: editor button]
en: Right to left
ru: Справа налево

[ctx: editor button]
en: Show blocks
ru: Показать блоки

[ctx: find/replace]
en: Find
ru: Найти

[ctx: find/replace]
en: Next
ru: Далее

[ctx: find/replace]
en: Prev
ru: Назад

[ctx: find/replace]
en: Replace
ru: Заменить

[ctx: find/replace]
en: Replace all
ru: Заменить все

[ctx: find/replace]
en: Replace with
ru: Заменить на

[ctx: find/replace]
en: Whole words
ru: Целые слова

en: footer section
ru: нижний колонтитул

en: footer with dynamic date, site title and social links
ru: нижний колонтитул с динамической датой, названием сайта и социальными ссылками

en: four columns layout
ru: макет четыре колонки

en: get your domain API keys from Google
ru: получить ключи API вашего домена от Google

en: header and footer
ru: заголовок и подвал

en: header section
ru: раздел заголовка

[ctx: horizontal table cell alignment]
en: H Align
ru: Выравнивание по горизонтали

en: inherit
ru: унаследовать

en: italic
ru: курсив

[ctx: label for custom color]
en: Custom...
ru: Произвольный...

en: lighter
ru: Тоньше

en: line-through
ru: линия проходящая через

[ctx: list style]
en: Circle
ru: Круг

[ctx: list style]
en: Default
ru: Текст по умолчанию

[ctx: list style]
en: Disc
ru: Точка

[ctx: list style]
en: Lower Alpha
ru: Строчные латинские буквы

[ctx: list style]
en: Lower Greek
ru: Строчные греческие буквы

[ctx: list style]
en: Lower Roman
ru: Строчные римские буквы

[ctx: list style]
en: Square
ru: Квадрат

[ctx: list style]
en: Upper Alpha
ru: Заглавные латинские буквы

[ctx: list style]
en: Upper Roman
ru: Заглавные римские буквы

en: location
ru: место нахождения

en: lowercase
ru: нижний регист

en: many additional features
ru: множество дополнительных функций

en: masonry galleries
ru: Галерея Masonry (кирпичная кладка)

en: masonry grid
ru: Сетка в виде кладки

en: menu panel
ru: панель меню

en: module
ru: модуль

en: nested section
ru: вложенный раздел

en: next
ru: далее

en: none
ru: отсутствует

en: normal
ru: нормальный

en: oblique
ru: наклонный

en: overline
ru: по линии

en: percents
ru: процентов

en: pixels
ru: пикселей

en: posts
ru: записи

en: previous
ru: предыдущий

en: reCAPTCHA problem (only visible by a logged in administrator )
ru: проблема reCAPTCHA (видна только администратору)

en: reCAPTCHA returns a score from 0 to 1 on each submission. 1 is very likely a good interaction, 0 is very likely a bot. A form submission that scores lower than your threshold will be considered as done by a robot, and aborted.
ru: reCAPTCHA возвращает оценку от 0 до 1 за каждую отправку. 0 очень вероятно бот. Форма отправки робота и прервана.

en: read the getting started guide
ru: прочитайте руководство по началу работы

en: section
ru: раздел

en: simple 3 columns footer
ru: простой нижний колонтитул в 3 колонки

en: simple header with a logo on the right and a menu on the left
ru: простой заголовок с логотипом справа, меню слева

en: site wide options
ru: глобальные настройки сайта

en: solid
ru: сплошной

[ctx: spellcheck]
en: Finish
ru: Завершить

[ctx: spellcheck]
en: Ignore
ru: Игнорировать

[ctx: spellcheck]
en: Ignore all
ru: Игнорировать все

[ctx: table body]
en: Body
ru: Основная часть

[ctx: table cell]
en: Cell
ru: Ячейка

[ctx: table cell alignment attribute]
en: None
ru: Отсутствует

[ctx: table cell scope attribute]
en: Scope
ru: Атрибут scope

[ctx: table column]
en: Column
ru: Столбец

[ctx: table columns]
en: Cols
ru: Столбцы

[ctx: table footer]
en: Footer
ru: Подвал (Footer)

[ctx: table header]
en: Header
ru: Header (Заголовок)

en: templates for custom post types, custom taxonomies, ....
ru: шаблоны для пользовательских типов сообщений, пользовательских таксономий, ....

en: three columns layout
ru: макет из трех столбцов

en: to version
ru: к версии

en: two columns layout
ru: макет из двух столбцов

en: underline
ru: подчёркивание

en: unit
ru: единица измерения

en: uppercase
ru: верхний регистр

en: use the Nimble page template
ru: используйте шустрый шаблон страницы

en: user
ru: пользователь

en: users
ru: пользователи

[ctx: vertical table cell alignment]
en: V Align
ru: Отступ (V)

en: widget panel
ru: панель виджетов

en: 🌟 This is a Nimble Builder Pro element
ru: 🌟 Это элемент Nimble Builder Pro

en: 🍥 More templates coming...
ru: 🍥 Больше шаблонов...
